Biznes

Zawód - marynarz

pomoc drogowa Cieszyn pomoc drogowa
Życie żeglarza trudno zaliczyć do łatwych. Marynarz prowadzi całkiem inny styl życia niż ten, który znamy my, szczury lądowe. Praca na morzu to przecież profesja, która jest związana z ciągłą, długotrwałą rozłąką z domem i przyjaciółmi. Nie wszyscy są w stanie spełnić już chociażby ten warunek, a przecież ledwie rozpoczyna on rozległą serię wymagań, jakim musi stawić czoła każdy żeglarz, i nie ma tu znaczenia jaki jest jego stopień i doświadczenie.
Innym problemem, jaki wynika z tej profesji jest fakt, że rytm życia marynarza jest zwykle bardzo chaotyczny i nierytmiczny. To, o której marynarz śpi, budzi się, spożywa posiłek czy relaksuje się, zależy od narzuconego mu planu dnia. Jako że okręt musi działać zarówno w dzień jak i po zmroku, część marynarzy musi spać za dnia. Jednak wachty nie są niezmienne na cały rejs statku, czasami grafik ulega zmianom nawet codziennie. Wiąże się to z tym, że załoga musi umieć szybko dostrajać się do nowych godzin pracy. Wniosek z tego taki, że praca na statkach trwa właściwie nieustannie. Podróżujący samolotem do krajów położonych w dalekich strefach czasowych, doskonale wiedzą, że nie jest to wcale takie proste.
Do tego wszystkiego dochodzą przytrafiające się całkiem często rozmaite alarmy - najlepiej znane marynarzom wojennym. Zależnie od ich stopnia, stawiają do one w stan pełnej gotowości odpowiednio dużą część marynarzy - i bez znaczenia jest czy właśnie rozpoczynamy naszą pracę, jemy nasz posiłek czy też ledwie położyliśmy się spać - trzeba natychmiast stawić się w pełnej gotowości do wyznaczonego miejsca.
Jeśli więc chciałeś kiedyś stać się marynarzem, bądź nawet przeglądałeś kiedyś oferty pracy dla marynarzy, koniecznie pamiętaj o tych uwagach.
 
 
« powrót|drukuj